Садочок - Заняття з мовленнєвого розвитку із застосуванням методу наочного моделювання «Маленькі казкарі»
Понеділок, 05.12.2016, 21:39
Вітаю Вас, Гість

 «Маленькі казкарі»

Заняття з мовленнєвого розвитку із застосуванням методу наочного моделювання

 (старша група)

           Програмовий зміст: збагатити мову дітей прислів’ями та приказками про книгу, казку; закріпити правила користування книгою; розширити уявлення дітей про казку, її виховне та повчальне значення для дітей, розповісти про історію виникнення казки; закріпити структуру казки та слова, якими починається та закінчується казка; під час розгадування кросворду та проведення вікторини перевірити знання дітей про казку, вміння впізнавати знайому казку та її персонажів; надихати малят на створення своїх казок, допомагати їм записувати свої казки символами; збагачувати словник дітей прислів’ями, приказками, висловами про казку; закріпити назви структурних частин казки. Розвивати мовлення дітей, пам’ять, увагу, образне мислення, діалогічне та монологічне мовлення. Прищеплювати любов до казки, книги, бажання творчо працювати під час складання казки. Виховувати вміння працювати в колективі та самостійно.

      Обладнання: Чарівна книжечка, чарівна торбинка, клубочок, підбірка дитячих казок, іграшок, кросворд, дитяча пісенька «Мої казки».

Попередня робота: відвідування селищної бібліотеки. Читання українських народних казок, казок Шарля Перро та братів Грімм, російських народних казок. Вивчення прислів’їв та приказок про книгу, вивчення дітьми віршів – загадок про казки. Самостійне придумування дітьми елементів – символів для запису казок.

                                                    Хід заняття:

 Звучить чарівна музика і діти заходять до кімнати.

Вихователь: Любі діти! До нас завітали Люди щирі. Привітайте в добрий час Гостей посмішкою й миром.

Діти: - Добрий день!

Вихователь: Усміхніться, роздивіться І до мене поверніться. - Ось послухайте, діти, що зі мною трапилося: По лісочку бігла мишка, У торбинці несла книжку, Об пеньочок зачепилась – Книжечка та загубилась. Просить мишка вас, малят, Книжечку ту відшукать. - А як ви гадаєте, де може бути книжечка? Хто ж нам допоможе відшукати Чарівну книжечку?

(З’являється Королева казок)

Королева: Добрий день, дорогі друзі! Я – Королева казок із казкового королівства. Казкова стежинка кличе вас у казковий час, В країну казки поспішайте, Добра і розуму набирайтесь.

Діти: - Ми шукаємо Чарівну книжечку. Королево казок, допоможи нам її відшукати.

Королева казок: - Є у мене казкова кімната книжок, може там знайдете свою книжечку. Але, щоб потрапити туди, вам потрібно виконати завдання: дайте відповіді на мої запитання і розгадайте кросворд. Якщо відповіді будуть правильними, то прочитаєте слово, яке і буде ключиком до кімнати.

1. Хвалькуватий виконавець пісні: Я по засіку метений Я з борошна печений… (Колобок)

2. Житло, в якому тимчасово мешкали: Мишка – Норушка, Зайчик – Побігайчик, Лисичка – Сестричка, Вовчик – Братик, Кабан – Іклан. (Рукавичка)

3. Якого злого і рогатого звіра довелося вигнати із зайчикової хатки Раку –Небораку? (Коза)

4. Як звали хлопчика з казки, в якої є такі слова: Гуси - гуси, гусенята, Візьміть мене на крилята… (Телесик)

5. Кому належать слова: Приходь до мене, Журавлику, приходь до мене, лебедику, я для тебе, як для себе… (Лисичка)

                      К О Л О Б О К

           Р У К А В И Ч К А

              К О З А

Т Е Л Е С И К

Л И С И Ч К А

 

Королева: - Хто ж мені прочитає, яке слово у нас утворилося?

Діти: - Казка!

Королева: - А чи любите ви казки? Що ж таке казка?

Діти: - Казка – це подорож в країну чудес. Казка – це мудрість народу. Казка – це мої мрії. Казка – це наука про добро, яке знищує зло. Казка – це краса народної мови. Казка – це наше дитинство.

Королева: - Я зрозуміла, що ви дуже любите казки і вони для вас дійсно дуже багато значать. То ж проходьте, будь ласка, до Чарівної кімнати, може в ній ви знайдете свою Чарівну книжечку.

( Діти підходять до поличок, розглядають книжечки і беруть свою улюблену казку, сідають на стільчики.)

Королева: - Ви в руках тримаєте книжечки. А чи знаєте ви, як потрібно поводитися з книгою?

Діти: - Не можна писати, малювати в книжці, не можна робити ніяких поміток. - Не можна класти в книжечку олівці, ручки, товсті предмети. - Щоб не загубити місце в книзі, де закінчив читати – зроби закладку для книги. - Читати книгу потрібно за чистим столом чистими руками. - Перегортати сторінки потрібно за правий верхній куток. - Не перегинати книгу під час читання – від цього вириваються сторінки. - Зберігати книги потрібно у відведеному місці на книжковій поличці. - Якщо книга порвалася, обов’язково потрібно підклеїти її.

Королева: - Молодці, я впевнена, що ви любите книги і вмієте користуватися ними. А чи знаєте ви прислів’я та приказки про книгу?

Діти: - Книга – не пряник, а дітей до себе манить. - Книгу читати – все знати. - Весела книга – радість приносить. - Будеш з книгою дружити – буде легше в світі жити. - Книга – твій друг, без неї, як без рук. - Книга добру навчить, від дурного відведе. - Книга вчить, як на світі жить. - З книгою жити – з добром дружити. - Життя без книжок – весна без квітів. - Дім без книги – день без сонця. - В домі без книги, як без вікон, темно. - Мудра книга – твій розум. - Книжку купити – свято собі зробити. - Книжку прочитав – і розумним став. - Книга мала, та серцю люба. - Одна книга тисячі людей навчає.

Королева: Я бачу, ви дуже розумні і багато знаєте про гнигу. А чи знаєте ви, що казка до нас прийшла з давніх – давен, більше 500 років тому. Вона передавалася з вуст у вуста і була доступна всім: і дорослим, і малим. Український народ багатий на оповідачів, талановитих творців, казкарів. Завдяки їм, записано багато чудових казок, які збереглися і до наших часів і записані в таких чудових яскравих книжечках, які ви зараз тримаєте в руках. А скажіть мені, чи знайшли ви серед книжок свою Чарівну книжечку?

Діти: - Тут багато цікавих книжок, але нашої Чарівної немає.

Королева: - Не засмучуйтесь, дітки! А давайте пограємо і проведемо казкову вікторину «Відгадай казку», а допоможуть нам книжки, які ви обрали. Я почну, а продовжить той, хто дасть правильну відповідь.

 1. Старенька бабуся у лісі жила Гостинці для неї онука несла. Хто дівчинку ту по дорозі зустрів? Як казка ця зветься, хто відповість? (Казка Шарля Перро «Червона Шапочка».)

2. Підробив він голосок, Став малим співати. Здогадалися вони: Вовк – не їхня мати. (Російська народна казка «Вовк і семеро козенят»)

3. Вигнав дід козу із хати Та й пішла вона блукати. Всі козу ту виганяли. Рак козуню ущипнув Зайцю хатку повернув. (Українська народна казка «Коза – дереза».)

4. Я – Бичок, Солом’яний у мене бочок. Із соломи дід зробив Бік смолою засмалив. (Українська народна казка «Солом’яний бичок».)

 5. Сидить півник на печі, їсть смачненькі калачі, Ось лисичка прибігає, півника мерщій хапає. Біжить котик рятувати, в лиска півника забрати. (Українська народна казка «Котик і півник».)

6. Маленький хлопчина діда й бабу любив, На золотому човні рибку ловив. (Українська народна казка «Івасик – Телесик».)

7. Був собі звичайний кіт. В хаті жив, мишей ловив, А коли в чоботи взувся, Став одразу чарівник – Людожера переміг. (Казка Шарля Перро «Кіт у чоботях».)

 8. Мишка, зайчик, вовк, лисичка – Стали жити в рукавичці, А коли ведмідь прийшов – Місця в хатці не знайшов. (Українська народна казка «Рукавичка».)

9. Працювала я у хатці, Танцювала у палаці. Є у мене така звичка – Десь губити черевичка. (Казка Шарля Перро «Попелюшка».)

 10. Сидить дівчина в корзині, На ведмежій дужій спині. А чому вона сховалась, До ведмедя не призналась? (Російська народна казка «Маша та ведмідь».)

Королева: - Молодці, діти! Багато казок ви знаєте і показали мені, як ви любите книжки, то ж я вам дарую Чарівний клубок, який поведе вас далі Казковою стежиною. Бажаю вам знайти Чарівну книжечку. До побачення. ( Діти дякують і відправляються далі шукати книжечку)

 Вихователь: - Клубок в руках лежать не хоче, Клубок пограти з вами хоче. (Діти стають в два ряди один проти одного і під час гри передають клубок один одному)

 Вихователь: - Скажіть, будь ласка, вам для чого Потрібна казочка чудова? Діти: - Казка дуже цікава. - Без казки життя не цікаве. - Від казки стає все казковим. - Від казки хочеться мріяти. - Казка вчить бути добрими. - Казка за добро і проти зла. - Казка вчить нас доброму. - Казка і веселить, і заставляє думати про свою поведінку. - Казка навчає бути добрими, сміливими, щедрими, ввічливими. - Казка вказує, як швидко можна позбутися поганих вчинків. - Казка вчить бути працьовитими. - Казка застерігає від скупості, ледарства, брехливості. - Казка вчить нас бути добрими, щедрими. - В казці – сила немала. Вихователь: - Погляньте, яке мереживо ми сплели з Чарівного клубочка. Чарівний клубок кличе нас далі І в дорогу нас закликає. - А щоб веселіше було йти, давайте заспіваємо пісеньку.

Фізкультхвилинка.

(Діти виконують пісеньку «Мої казки»)                   

                              Пісня «Мої казки»

  1. Ось книжечка маленька, в ній – схованка чудес.

Там виріс біб великий.

Аж до самих небес.

 Рій казочок веселий живе на сторінках.

Я скарб такий чудовий тримаю у руках.

Приспів: Казки мої улюблені, улюблені казки.

 Хоч їх напам’ять знаю, читаю залюбки.

  1. Ось їде Попелюшка в кареті з гарбуза

І роги наставляє Коза їй Дереза.

Юнак Котигорошко врятує цілий світ,

Царівна – Несміяна усіх нас розсмішить.

 Приспів.

  1. Ось море синє – синє, там рибка золота.

 І біла скатертина чарівна, не проста.

Тікає від бабусі маленький

Колобок. Замовкли всі звірята – напевно, близько вовк.

 Вихователь: - Чарівний клубок привів нас до чарівної кімнати. Хто живе у цій кімнаті?

(Діти заходять до кімнати з іграшками)

Діти: - Іграшки тут живуть. - Подивіться, тут є гарна книжка, може це Чарівна книжечка, яку ми шукаємо?

Вихователь: - Може й так, давайте поглянемо. Так, це і є наша Чарівна книжечка!

Діти: - Нарешті ми її знайшли.

Вихователь: - То ж сідайте, будемо книжечку читати.

(Діти сідають за столи, вихователь відкриває книжку і бачить, що вона порожня.)

Вихователь: - Але тут немає ніяких казок, тільки записка лежить: «Допоможіть, будь ласка, наповніть мене казками.» - Давайте придумаємо цікаві казки і наповнимо ними нашу Чарівну книжечку. Спочатку нам потрібно пригадати, якими словами починається казочка?

Діти: - Жили – були… - Було це давно… - Усяке в світі буває, про всяке й казка розповідає… - Було це чи ні, а в казці мовиться… -А якими словами закінчується казка?

Діти: - Тут і казочці кінець, а хто слухав – молодець. - Вони жили – поживали, добра наживали. - І я там був, мед пив, по бороді текло, а рот не попало. - Ось вам казочка, а мені бубликів в’язочка. Вихователь: - Давайте пригадаємо, з яких частин складається казка?

Діти: - Зачин, основна частина, кінцівка. Вихователь: - Я вам пропоную придумати казку про будь – яку іграшку, яка знаходиться в кімнаті. Свою казку ви запишете на папері символами, а потім розкажете. Уважно подумайте, згадайте все, про що ми сьогодні говорили і починайте творити свою казку.

 (Діти за столами придумують казку, записують її на папері)

Вихователь: - Хто хоче розповісти свою казочку?

(Діти розповідають свої казки, а записи складають у книжечку) Вихователь: - Ви сьогодні добре попрацювали, а скажіть, будь ласка, про що ж було наше заняття? - Що ми шукали? - Хто нам допомагав шукати Чарівну книжечку? - Мені сподобалося, як сьогодні працювали такі діти… Гарні казки склали … Казка – це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казочки. Переказуйте друзям, рідним. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас, вчать як треба жити по правді. Цінуйте в кожній казці людину добра, красу, мужність, відвагу, працю, любов. Нехай кожного від колиски і до старості супроводжує казка. Будьте і самі хорошими творцями цікавих, чарівних, смішних, але повчальних казок, такими, якими ви були сьогодні. Отож, наше заняття пора закінчувати, Що лишається сказати? Мабуть, всім вам зрозуміло, Що казки – найкраще діло. В них багато є добра. Тож, читайте, дітвора.