Заняття для дітей старшої групи
"Знати повинні діти про права, що захищають їх у світі"
Вихователь 11 розряду: Грирорьєва Галина Юріївна
Програмовий зміст: дати знання дітям про те, що всі люди різні, індивідуальні, і потрібно приймати їх такими, які вони є. познайомити з правом на збереження своєї індивідуальності, вчити оцінювати і цінувати себе, підкреслювати особливість, неповторність кожної дитини. Закріпити знання дітей про їх права, що відображені у конвенції ООН: право на ім.`я, на турботу з боку дорослих та захист від примусової праці, на повноцінне харчування і право на життя. Формувати вміння аналізувати ситуацію з казковими персонажами з погляду прав дитини.
Матеріали. Парасолька, листівка, скринька, заготовки до квітки-медальки, фотографії дітей, фломастери, клей-олівець, м'яч, знаки-символи прав дитини, галявина, уявна «річка», матеріал до гри «Знайди пару» (ілюстрації з зображенням казкових героїв), різне насіння і різний посуд для збирання, тканевий «тунель» для пролізання, «квітка прав».
Хід заняття
Вихователь (показує дітям листа).
Ось яку листівку
Кинув хтось в віконце,
Може, це промінчик
Від ясного сонця?
Може, це малий горобчик,
Як летів, то загубив?
Може, кіт її, як мишку,
На віконце заманив?
Вихователь. Від кого ж ця листівка? Адресована дітям старшої групи «Веселка», зворотна адреса — «Казкова країна Дитинство». Давайте скоріше відкриємо конверта і прочитаємо текст листівки: «Добрий день, дорогі діти! Це я, Червона Шапочка, звертаюся до вас за допомогою. В нашій казковій країні трапилася біда. Коротко розповім про неї: в чарівному саду нашої країни росте квітка Щастя. У цієї квітки незвичайні пелюстки: на них записані права маленьких жителів нашої країни. В країні Дитинства усі жителі суворо дотримувалися цих прав. Кожен з повагою і розумінням ставився один до одного і не порушували прав інших. Але це не подобалося злому чарівнику Кроксу. Він розкидав усі права, які були написані на пелюстках, і тепер наші права постійно порушуються. Діти, може ви спробуєте відшукати заповітні пелюстки і навести лад та порядок у нашій країні.
Ми будемо вам дуже вдячні. Ваша Червона Шапочка. Але хочу вас попередити, що злий чаклун буде вам перешкоджати».
Вихователь. Ну що, діти, допоможемо мешканцям чарівної країни? Ви впевнені в своїх знаннях? Бо без ваших знань про права ми не зможемо допомогти усім жителям країни Дитинство. (Відповіді дітей).
Діти, не боїтесь перешкод? Тоді вперед, до казкової країни Дитинства, де здійснюються всі мрії і відбуваються незвичайні чудеса.
Діти. А як же ми туди потрапимо?
Вихователь. А ви забули про нашу чарівну парасольку, яку нам подарувала Райдужна фея, на якій ми вже літали до неї в гості?
(Вихователь дістає парасольку і відкриває її).
Діти, станьте навколо мене в коло і повторюємо разом слова:
Ми в країну Дитинства летимо,
Квітку щастя там знайдемо.
Відшукають малюки
Усі чарівні пелюстки.
Знати повинні дорослі і діти
Про права,
що захищають нас у світі.
(Кружляють з парасолькою).
Вихователь. Ось ми і в країні Дитинства. Ой, подивіться, діти, яка гарна галявина. Давайте на ній і зупинимось. Подивіться, а тут якась скринька стоїть, її, мабуть, хтось забув. Давайте заглянемо в неї, може там для нас Червона Шапочка залишила підказки.
(Заглядають у скриньку, дістають малюнок із зображенням дітей).
Вихователь. Діти, що ви бачите на цій картинці? (Відповіді дітей).
Як ви гадаєте, що тут не так? (Міркування дітей).
— Яке право дитини тут порушено? (Право на ім'я)
— А що ж це за право і коли воно дається дитині?
«Як тебе звати?» — з цього питання починається знайомство з кожною дитиною, яку приводять до дитячого садка. Я знаю, що вам всім подобається, коли вас називають ласкавими іменами. І пропоную вам пограти в гру, яка так і називається «Назви ласкаво».
Дидактична гра «Назви ласкаво»
Діти стоять в колі, у вихователя в руках м'яч. Вихователь називає ім'я дитини і кидає їй м'яч. Дитина називає своє ім'я ласкаво і повертає м'яч.
Вихователь. Давайте закріпимо ваше право на ім'я. Ось тут на столі лежать медальки у вигляді квіточки на кожну дитину. Візьміть собі по квіточці, наклейте своє фото, підпишіть своє ім'я і надягніть медальйон. (Діти підходять до столів для самостійної роботи).
Самостійна робота дітей з квіткою.
Вихователь. Тепер всі бачать, яке у кожного з вас є ім'я.
(Вихователь дістає зі скриньки знак — право дитини на ім'я).
Діти, що означає цей знак?
Ось ми і знайшли перше право, візьмемо його з собою.
Перш, ніж підемо далі, я пропоную вам подивитись один на одного і сказати, що в вас особливого, не схожого на інших? (Відповіді дітей).
Як ви вважаєте, чи є ще такі дуже схожі у всьому на вас діти? (Міркування дітей).
Вихователь. Правильно, всі люди різні та індивідуальні. Тому в Конвенції 00Н записано: кожен має право на збереження своєї індивідуальності. (Знайомство зі знаком).
А зараз ми з вами пограємо в гру, яка вам дуже знайома — «Впізнай по голосу».
Дидактична гра «Впізнай по голосу»
Вихователь. Як ви гадаєте, чому ви впізнали голоси своїх товаришів? (Відповіді дітей). Так, кожна дитина індивідуальна і відрізняється від інших не тільки зовнішністю, але й голосом.
Для того, щоб впевнитись у цьому, я пропоную пограти в гру «Фоторобот». В цій грі вам потрібно скласти з карточок-смужок образ знайомого казкового героя.
Розвивальна гра «Підбери пару»
Діти шукають пару героїв з однієї казки, вихователь питає у кожної пари і дітей, як називається казка, чиє право порушив один із героїв і яке.
Вихователь. Чому ви вважаєте, що саме право на життя порушено?
(Діти відповідають і називають, чому саме порушено право на життя).
Вірно, ви згодні з відповідями своїх товаришів? І у кожного з вас, як і у героїв цих казок, є право на життя. І ось так виглядає цей знак. (Показує дітям).
Його ми теж забираємо з собою.
Діти, в річці вода стала прохолодною (торкається рукою води), і ми можемо перепливти через неї. Уявімо, що ми пливемо на човні.
Фізкультхвилинка
Діти під музику імітують рухи, що вони пливуть на човні, гребуть веслами. Потім виходять на сушу і виконують фізкультурні рухи.
Вихователь. Не встигли ми подолати одну перешкоду, а ось і нова: злий чарівник Крокс начарував великі неприступні гори. Нам їх не подолати. Є лише одна можливість: пробратися крізь вузьку печеру. Але знайти її непросто. А що це на землі за розсипані зернята? (Біля «гір» розсипані зерна: горох, квасоля, кукурудза). Це, напевно, чарівник розсипав і хоче, щоб ми їх перебрали.
Самостійна діяльність дітей. Діти домовляються між собою, хто які зерна буде вибирати, кладуть в окремі мисочки.
Вихователь. Молодці, впорались, важко було? Пригадайте, героїня якої казки виконувала таку роботу? (Попелюшка)
- Хто знає, яке право Попелюшки порушувала мачуха? (Право на турботу з боку дорослих та на захист від примусової праці)
- Пригадайте, як карала мачуха Попелюшку за невчасне виконання роботи? (Відповіді дітей).
- Яке ще право Попелюшки вона порушувала? (Всі діти мають право на повноцінне харчування — вихователь
- показує знак). Це право ми також заберемо з собою, щоб повернути квітці Щастя.
- Ці завдання ви виконали, і нам відкрився вхід в печеру. (Діти пролазять один за одним в уявну печеру).
- Вихователь. Ми потрапили прямо до квітки. І зараз повернемо їй всі права мешканців щасливої країни Дитинства.
(Діти прикріплюють права до пелюсток).