Понеділок, 20.08.2018, 10:42
Вітаю Вас, Гість

Заняття для дітей старшої групи

"Знати повинні діти про права, що захищають їх у світі"

Вихователь 11 розряду: Грирорьєва Галина Юріївна

Програмовий зміст: дати знання дітям про те, що всі люди різні, індивідуальні, і потрібно приймати їх такими, які вони є. познайомити з правом на збереження своєї індивідуальності, вчити оцінювати і цінувати себе, підкреслювати особливість, неповторність кожної дитини. Закріпити знання дітей про їх права, що відображені у конвенції ООН: право на ім.`я, на турботу з боку дорослих та захист від примусової праці, на повноцінне харчування і право на життя. Формувати вміння аналізувати ситуацію з казковими персонажами з погляду прав дитини.

Матеріали. Парасолька, листівка, скринька, заготовки до квітки-медальки, фотографії дітей, фломастери, клей-олівець, м'яч, знаки-символи прав дити­ни, галявина, уявна «річка», мате­ріал до гри «Знайди пару» (ілюстрації з зображенням казкових героїв), різне насіння і різний посуд для збирання, тканевий «тунель» для пролізання, «квітка прав».

Хід заняття

Вихователь (показує дітям листа).

Ось яку листівку

Кинув хтось в віконце,

Може, це промінчик

Від ясного сонця?

Може, це малий горобчик,

Як летів, то загубив?

Може, кіт її, як мишку,

На віконце заманив?

Вихователь. Від кого ж ця листівка? Адресована дітям старшої групи «Веселка», зворотна адреса — «Казкова країна Дитинство». Давайте скоріше відкриємо конверта і прочитаємо текст листівки: «Добрий день, дорогі діти! Це я, Червона Шапочка, звертаюся до вас за допомогою. В нашій казковій країні трапилася біда. Коротко розповім про неї: в чарівному саду нашої країни росте квітка Щастя. У цієї квітки незви­чайні пелюстки: на них записані права маленьких жителів нашої країни. В кра­їні Дитинства усі жителі суворо дотри­мувалися цих прав. Кожен з повагою і розумінням ставився один до одного і не порушували прав інших. Але це не подобалося злому чарівнику Кроксу. Він розкидав усі права, які були написа­ні на пелюстках, і тепер наші права постійно порушуються. Діти, може ви спробуєте відшукати заповітні пелюстки і навести лад та порядок у нашій країні.

Ми будемо вам дуже вдячні. Ваша Червона Шапочка. Але хочу вас попере­дити, що злий чаклун буде вам пере­шкоджати».

Вихователь. Ну що, діти, допоможе­мо мешканцям чарівної країни? Ви впев­нені в своїх знаннях? Бо без ваших знань про права ми не зможемо допо­могти усім жителям країни Дитинство. (Відповіді дітей).

Діти, не боїтесь перешкод? Тоді впе­ред, до казкової країни Дитинства, де здійснюються всі мрії і відбуваються незвичайні чудеса.

Діти. А як же ми туди потрапимо?

Вихователь. А ви забули про нашу чарівну парасольку, яку нам подарувала Райдужна фея, на якій ми вже літали до неї в гості?

(Вихователь дістає пара­сольку і відкриває її).

Діти, станьте навколо мене в коло і повторюємо разом слова:

Ми в країну Дитинства летимо,

Квітку щастя там знайдемо.

Відшукають малюки

Усі чарівні пелюстки.

Знати повинні дорослі і діти

Про права,

що захищають нас у світі.

(Кружляють з парасолькою).

Вихователь. Ось ми і в країні Дитинства. Ой, подивіться, діти, яка гарна галявина. Давайте на ній і зупини­мось. Подивіться, а тут якась скринька стоїть, її, мабуть, хтось забув. Давайте заглянемо в неї, може там для нас Червона Шапочка залишила підказки.

(Заглядають у скриньку, дістають малюнок із зображенням дітей).

Вихователь. Діти, що ви бачите на цій картинці? (Відповіді дітей).

Як ви гадаєте, що тут не так? (Міркування дітей).

— Яке право дитини тут порушено? (Право на ім'я)

— А що ж це за право і коли воно дається дитині?

«Як тебе звати?» — з цього питання починається знайомство з кожною дити­ною, яку приводять до дитячого садка. Я знаю, що вам всім подобається, коли вас називають ласкавими іменами. І пропоную вам пограти в гру, яка так і називається «Назви ласкаво».

Дидактична гра «Назви ласкаво»

Діти стоять в колі, у вихователя в руках м'яч. Вихователь називає ім'я дитини і кидає їй м'яч. Дитина нази­ває своє ім'я ласкаво і повертає м'яч.

Вихователь. Давайте закріпимо ваше право на ім'я. Ось тут на столі лежать медальки у вигляді квіточки на кожну дитину. Візьміть собі по квіточці, наклейте своє фото, підпишіть своє ім'я і надягніть медальйон. (Діти під­ходять до столів для самостійної роботи).

Самостійна робота дітей з квіткою.

Вихователь. Тепер всі бачать, яке у кожного з вас є ім'я.

(Вихователь дістає зі скриньки знак — право дити­ни на ім'я).

Діти, що означає цей знак?

Ось ми і знайшли перше право, візьмемо його з собою.

Перш, ніж підемо далі, я пропоную вам подивитись один на одного і сказа­ти, що в вас особливого, не схожого на інших? (Відповіді дітей).

Як ви вважаєте, чи є ще такі дуже схожі у всьому на вас діти? (Міркування дітей).

Вихователь. Правильно, всі люди різні та індивідуальні. Тому в Конвенції 00Н записано: кожен має право на збереження своєї індивідуальності. (Знайомство зі знаком).

А зараз ми з вами пограємо в гру, яка вам дуже знайома — «Впізнай по голосу».

Дидактична гра «Впізнай по голосу»

Вихователь. Як ви гадаєте, чому ви впізнали голоси своїх товаришів? (Відповіді дітей). Так, кожна дитина індивідуальна і відрізняється від інших не тільки зовнішністю, але й голосом.

Для того, щоб впевнитись у цьому, я пропоную пограти в гру «Фоторобот». В цій грі вам потрібно скласти з карточок-смужок образ знайомого казкового героя.

Розвивальна гра «Підбери пару»

Діти шукають пару героїв з однієї казки, вихователь питає у кожної пари і дітей, як називається казка, чиє право порушив один із героїв і яке.

Вихователь. Чому ви вважаєте, що саме право на життя порушено?

(Діти відповідають і називають, чому саме порушено право на життя).

Вірно, ви згодні з відповідями своїх товаришів? І у кожного з вас, як і у геро­їв цих казок, є право на життя. І ось так виглядає цей знак. (Показує дітям).

Його ми теж забираємо з собою.

Діти, в річці вода стала прохолодною (торкається рукою води), і ми можемо перепливти через неї. Уявімо, що ми пливемо на човні.

Фізкультхвилинка

Діти під музику імітують рухи, що вони пливуть на човні, гребуть веслами. Потім виходять на сушу і виконують фізкуль­турні рухи.

Вихователь. Не встигли ми подолати одну перешкоду, а ось і нова: злий чарів­ник Крокс начарував великі неприступні гори. Нам їх не подолати. Є лише одна можливість: пробратися крізь вузьку печеру. Але знайти її непросто. А що це на землі за розсипані зернята? (Біля «гір» розсипані зерна: горох, квасоля, кукурудза). Це, напевно, чарівник роз­сипав і хоче, щоб ми їх перебрали.

Самостійна діяльність дітей. Діти домовляються між собою, хто які зерна буде вибирати, кладуть в окремі мисочки.

Вихователь. Молодці, впорались, важко було? Пригадайте, героїня якої казки виконувала таку роботу? (Попелюшка)

  • Хто знає, яке право Попелюшки порушувала мачуха? (Право на турбо­ту з боку дорослих та на захист від примусової праці)
  • Пригадайте, як карала мачуха Попелюшку за невчасне виконання робо­ти? (Відповіді дітей).
  • Яке ще право Попелюшки вона порушувала? (Всі діти мають право на повноцінне харчування вихователь
  • показує знак). Це право ми також забе­ремо з собою, щоб повернути квітці Щастя.
  • Ці завдання ви виконали, і нам від­крився вхід в печеру. (Діти пролазять один за одним в уявну печеру).
  • Вихователь. Ми потрапили прямо до квітки. І зараз повернемо їй всі права мешканців щасливої країни Дитинства.

(Діти прикріплюють права до пелюсток).