Садочок - Диференціація звуків [ш] та [ж]. Наземний транспорт
Неділя, 04.12.2016, 06:52
Вітаю Вас, Гість

Фронтальне логопедичне заняття.

Тема: Диференціація звуків [ш] та [ж]. Наземний транспорт.

Мета: розвивати слухову увагу, пам'ять, фонематичний слух, правильну артикуляцію, мислення, збагачувати словниковий запас дітей з лексичної теми;
виховувати наполегливість, уміння слухати та виконувати вказівки логопеда, уміння працювати в колективі;
закріпити навички чіткої вимови звуків [ш] та [ж], закріпити вміння утворювати прості речення та вміння виконувати звуковий аналіз слів.

Підготовка дітей: діти чітко та правильно вимовляють більшість звуків, виконують звуковий аналіз слів.

Підготовка логопеда: Макарова С. М. Щоб ротик був слухняним. Логопедичний практикум. – Тернопіль, підручники і посібники, 2012 – 160с.

Барищук Г. С. Мова наших дітей: Навчальний посібник. – Тернопіль: навчальна книга – Богдан, 2004. – 64с.

Момот Т. Л. Веселий ротик: Бібліотека логопеда – практика. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2009. – 24с. :іл.

Обладнання: наочний матеріал.

                                                                                           Хід заняття.

Артикуляційна гімнастика.

Виконуємо вправу «Чашечка» - бічні та передні краї широкого язика підніміть догори, але не торкатись зубів.

Зроби широким свій язик,

Його краєчки підніми,

Бач, вийшла чашечка у нас.

Ану, зроби її ще раз

«Лопатка» - відкрий рот і покладіть широкий язик на нижню губу.

Я широкий язичок

На губу собі поклав.

Був рожевий п’ятачок,

Він лопаточкою став.

«Грибочок» - відкрийте рот, язик присмокчіть до піднебіння.

До піднебіння свій язик

Я тихенько присмоктав.

Він уже до всього звик:

Тепер грибочком став.

«Гойдалка» - відкрийте рот, напруженим язиком тягніться до верхніх та нижніх зубів.

Язик тягнувся то зубів

До верхніх і до нижніх,

Немов гойдалкою злітав,

До хмарок білосніжних.

Диференціація звуків ш та ж.

Я зараз зачитаю вам 2 вірша, а ви мені скажите, які звуки у цих віршах зустрічаються начастіше.

Звук [Ж]

Жук у житті зажурився,

Жвавий джміль десь забарився,

Жук жужить: «Хвилююсь я

Дружба в нас на все життя».

Звук [Ш]

Шило шубу Шурі шило,

Шовком, шерстю шви обшило.

Вийшла шубка прехороша

Нашій Шурі на порошу.

Який звук найчастіше зустрічається у 1, 2 вірші?

Діти, давайте вимовимо звук [ш]. Скажіть мені, що відбувається з вашими губами? (витягнуті вперед); із зубами? (злегка розкриті); де знаходиться язичок? (за верхніми зубами).

А тепер давайте вимовимо звук [ж]. Скажіть мені, що відбувається з вашими губами? (витягнуті вперед); із зубами? (розімкнуті); де знаходиться язичок? (за нижніми зубами).

Молодці.

Звуковий аналіз слів.

Діти, дістаньте свої набори для звукового аналізу слів і розберемо слова жаба і миша. Ви розберете самі, а потім ми перевірятимемочи все вірно ви виконали.

Фізкультхвилинка.

Ми з вами трішки втомилися, тому вже час виконати фізкультхвилинку.

Руки за голову ставимо сміло

І повертаємось вправо і вліво,

Двічі наліво, двічі на право

Зробимо чітко, діти, цю вправу,

Двічі наліво, двічі направо

Будемо мати гарну поставу.

Граматична та лексична теми.

Діти, давайте з вами пригадаємо, які є види транспорту (повітряний, наземний, водний). Сьогодні ми з вами поговоримо про наземний транспорт. Але спочатку давайте пригадаємо, що ми відносимо до наземного транспорту (машина, трамвай, автобус, велосипед, мотоцикл, потяг, тролейбус).

А зараз я вам зачитаю оповідання про історію виникнення видів транспорту.

«Давайте згадаємо, у якій послідовності з'являлися види транспорту. Спочатку людина пересувалася самостійно й всі вантажі носила на собі. Як ви думаєте, чи легко було носити на собі ваги? Це було дуже важко. Але отут на допомогу людині прийшли ... Так, свійські тварина. Коня, ослики, а в жарких країнах і слони. Людина одержала можливість подорожувати й перевозити невеликі вантажі. Потім людина винайшла човен і вітрило, став будувати кораблі з дерева й використовувати силу вітру, що надуває вітрила, він одержав можливість плавати по ріках, морям, а потім і океанам. Це відкрило перед людьми далекі й загадкові землі.»

Давайте з вами згадаємо, які є машани: легкові, вантажні, машина швидкої допомоги, пожежна машина, міліцейська машина.

Гра на розвиток фонематичного сприймання.

Я зачитаю вірш, а ви слухайте уважно.

Їде весело автобус,

Справ багато в нього є:

До лікарні, цирку, школи

Пасажирів він везе.

У вікна поважний козлик

Товсту книжечку чита;

Їде він сьогодні в гості,

А ведмедики – у парк.

Веселились кошенята

Та дивились у вікно,

А ось поросятко з татом

Нагулялися давно.

Свій маршрут автобус знає,

Рано – вранці вже не спить

Він усім допомагає

Та бажає: «Хай щастить!»

Згадайте, хто їхав в автобусі? Що саме робили ці звірята?

Підсумок заняття.

Ви сьогодні були дуже активними та виконували усі завдання. Молодці!